jak dziś rockuje?

Guns N' Roses - ciekawostki o przełomowym debiucie zespołu. Co skrywa "Appetite for Destruction"? | Jak dziś rockuje?

2025-01-20 10:42

W 1987 roku historia muzyki rockowej zmieniła się na zawsze - dokładnie 21 lipca 1987 roku swój debiutancki album wydała powstała kilka lat wcześniej grupa Guns N’ Roses. Krążek “Appetite for Destruction” dziś uważany jest za jeden z najlepszych debiutów w historii, projekt, który wyniósł Gunsów na sam szczyt, z którego pochodzą jedne z najlepszych i najpopularniejszych, także dziś, numerów rockowych. Jak dziś rockuje debiut Guns N’ Roses?

Uznaje się, że zespół Guns N’ Roses powstał dokładnie 4 czerwca 1985 roku, gdy do składu grupy, która powstała na podwalinach kapel Hollywood Rose i LA Guns, dołączyli Steven Adler i Slash. Już dwa dni później kapela wyruszyła w trasę koncertową po największych amerykańskich klubach - występy przyniosły zespołowi dużą popularność i przyciągnęły uwagę wytwórni muzycznych. W marcu 1986 roku Panowie podpisali kontrakt z Geffen Records, a już w grudniu ukazała się EP-ka Live ?!*@ Like a Suicide, która miała podtrzymać zainteresowanie grupą, gdy ta na kilka miesięcy zamknie się w studio, by nagrać pełnoprawny debiut. Po kilku tygodniach prób Guns N’ Roses weszli do Rumbo Recorders, gdzie rozpoczęli pracę nad albumem.

Guns N' Roses - 5 ciekawostek o albumie 'Appetite for Destruction" | Jak dziś rockuje?

Czas na absolutną destrukcję!

Na producenta materiału wybrano Mike’a Clinka, który miał już na koncie współpracę z takimi grupami jak Triumph i Survivor. Nagrania przybrały bardzo intensywną formę - każdy z muzyków poszukiwał swojego brzmienia, a przodował w tym Slash, który spędzał z Mikem długie godziny w studio, gdzie Panowie pracowali nad solówkami. Równie dużo czasu trzeba było przeznaczyć na wokal - Axl chciał, by wszystko było perfekcyjne, dlatego nagrywał kawałki… linijka po linijce. Prace nad albumem pochłonęły rekordową sumę 370 tysięcy dolarów.

Album ukazał się już miesiąc po zakończeniu nagrań - 21 lipca 1987 roku. Co ciekawe, początkowo media nie zwróciły zbyt dużej uwagi na Appetite for Destruction, z wyjątkiem nielicznych kalifornijskich stacji radiowych - pozostałe nie były zbyt chętne grać piosenki z albumu, tak samo jak MTV nie chciało grać teledysków. Płyta została też zmiażdżona przez amerykańskich krytyków, którzy nazywali zespół podróbką takich grup jak Aerosmith i AC/DC - nieco lepiej Panowie zostali ocenieni w Anglii. Zmieniło się to dopiero, gdy jako drugi singiel z płyty został wydany numer Welcome to the Jungle, a dyrektor Geffen Records po jakimś czasie zdołał przekonać MTV do puszczania promującego go klipu. Uznaje się, że to właśnie wtedy się wszystko zaczęło - krążek błyskawicznie zaczął podbijać listy przebojów, osiągnął ogromny sukces komercyjny, a dziś postrzegany jest jako przełomowy dla muzyki rockowej - regularnie umieszczany jest na zestawieniach płyt wszech czasów.

Co skrywa "Appetite for Destruction"?

Za albumem kryje się sporo ciekawostek - w naszej galerii na samej górze artykułu, znajdziesz pięć najciekawszych na jego temat!

Poniżej sprawdź fakty o krążku "G N' R Lies":