zestawienia

Grunge - ranking najważniejszych światowych zespołów. To ich muzyką rozbrzmiało pokolenie X

Grunge to naprawdę szczególny podgatunek muzyki rockowej, który wstrząsnął światową sceną lat 90., którego brzmienie stało się wręcz przewodnim dla Pokolenia X. Choć przeciętny słuchacz skojarzy grunge z Nirvaną, to zespołów, bez których muzyka ta nie powstała w takim kształcie, w jakim znany ją dziś, jest dużo więcej.

Przecięty człowiek najpewniej na hasło 'grunge' szybko odpowie jedną nazwą - Nirvana. Formacja, na czele której od początku do końca stał Kurt Cobain, powstała jednak w 1987 roku, a więc w czasie, gdy nowe brzmienie na scenie, przede wszystkim Seattle, było już obecne od kilku lat. Uznaje się, że podgatunek muzyki rockowej, który z czasem zaczął być nazywany przez media właśnie określeniem 'grunge', zaczął rodzić się w połowie lat 80., głównie na terenie północno-zachodnich Stanów Zjednoczonych ze szczególnym naciskiem na stan Waszyngton. Wykonawcy dziś zaliczani do tej kategorii w swojej muzyce łączyli estetykę i elementy charakterystyczne dla heavy metalu i muzyki punk rockowej, dodając do tego te wyróżniające dziś grunge zniekształcone, niekiedy określane wręcz jako "brudne" brzmienie gitary.

Grunge początkowo postrzegany był jako odmiana muzyki lokalnej kapel z miasta Seattle i pobliskich miejscowości, z czasem jednak zaczęła się ona powoli przedostawać się do mainstreamu, co rozpoczęły już pod koniec lat 80. takie formacje, jak Screaming Trees,  Soundgarden czy Alice in Chains. To właśnie Facelift, czyli debiutancka płyta ostatniej z wymienionych grup, zapisała się w historii jako pierwszy grunge'owy album, który na terenie USA pokrył się złotem.

Grunge’owe kapele wszech czasów / Eska ROCK

Zespoły, bez których nie byłoby grunge'u

Jak większość z nas jednak wie, kluczowy dla muzyki grunge jest rok 1991, a dokładnie miesiąc wrzesień, kiedy to premierę miał singiel Smells Like Teen Spirit Nirvany, a kolejno album, z którego pochodzi ten numer, czyli Nevermind. To właśnie drugi studyjny krążek grupy Kurta Cobaina, który stał się prawdziwym fenomenem, sprawił, że grunge na dobre wszedł do mainstreamu. Żywot grunge'u nie był jednak zbyt długi. Popularność tego podgatunku zaczęła znacząco maleć po 1994 roku, czyli po śmierci Cobaina, sama ta muzyka zaczęła się zmieniać, a z czasem na rynku pojawiać się zaczęły zespoły, które określano jako grające post-grunge.

Które formacje są dziś kluczowe dla historii grunge'u? Zebraliśmy dla Was piętnaście kapel, które nagrały albumy, wydały przeboje, współcześnie postrzegane jako klasyki tej stylistyki. W galerii na samej górze prezentujemy Wam cały przekrój kapel, od tych, które na pierwszy rzut oka grunge'owe wcale nie wydają się być, ale bez których podgatunek ten najpewniej by nie powstał, aż po te, które w czasach, gdy nie cieszył się on już taką popularnością pokazywały, jak duże piętno odcisnął on na rynku.

Poniżej za to rozwiąż quiz o grunge'u:

QUIZ Jak dobrze znasz klasyki grunge? Sprawdzimy Twoją wiedzę!

Pytanie 1 z 10
1. Którą wytwórnię płytową uznaje się za tą, która odkryła i spopularyzowała grunge?