zestawienia

Edgar Allan Poe inspirował rockowe kapele. Oto grupy, które odwołały się do twórczości mistrza grozy

2025-01-15 11:53

Edgar Allan Poe uznawany jest za jednego z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych amerykańskich pisarzy i poetów. Uchodzi on za prawdziwego mistrza grozy, to jemu przypisuje się zapoczątkowanie gatunku, jakim jest nowela czy opowiadanie kryminalne. Twórczość Poe od lat inspiruje także przedstawicieli ciężkich brzmień.

Edgar Allan Poe urodził się 19 stycznia 1809 roku w Bostonie. Porzucony przez ojca i osierocony przez matkę, znalazł się pod opieką pani Frances Allan i jej męża Johna, który zdecydował się nadać mu swoje rodowe nazwisko, ale nigdy nie zaadoptował Edgara. W 1815 wraz z opiekunami wyjechał do Anglii, gdzie pobierał naukę w Irvine (Szkocja) oraz w Chelsea (Londyn), do Wirginii wrócił w 1820 roku, gdzie zaczął studiować. Młody Poe uczył się bardzo dobrze, jednak brak pomocy finansowej ze strony Allana skłonił go do szukania ratunku w hazardzie, w wyniku czego popadł w poważne długi, wtedy też zaczął pić. Sytuacja stała się na tyle nieznośna, że Poe zmuszony był opuścić Uniwersytet. W 1827 roku wstąpił do amerykańskiej armii kłamiąc co do swojego wieku – w okresie tym zaczął również publikować poezję pod pseudonimem „Bostończyk”. Poe był pierwszym znanym Amerykaninem, który zdecydował, że chce zarabiać na życie pisaniem, jednak wskutek nieistnienia międzynarodowego prawa autorskiego i kryzysu gospodarczego w Ameryce, zmuszony był imać się wielu innych zajęć.

Duży sukces pisarz osiągnął w 1831 roku, gdy otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie ogłoszonym przez baltimorski „Saturday Visiter” za opowiadanie Rękopis znaleziony w butelce - osiągnięcie to zapewniło mu kilkuletnią pracę na stanowisku krytyka literackiego w czasopiśmie „Messanger”. Ostatnie dziewięć lat życia Poego obfitowało w znaczące dla niego wydarzenia – w 1841 roku opublikowana została pierwsza z jego nowel detektywistycznych, opartych na rozumowej analizie – Zabójstwo przy rue Morgue, w 1844 ukazał się wiersz, który zapewnił Poemu nieśmiertelność – słynny już Kruk (otrzymał za niego honorarium w wysokości jedynie 9 dolarów!), w 1847 roku natomiast zmarła jego ukochana żona, Wirginia. Ostatnie dwa lata życia to czas, w którym Poe dużo pije, zażywa opium, mało pisze, zawiera liczne, przelotne romanse. Umiera 7 października 1849 roku, a okoliczności związane z jego śmiercią do dziś pozostają zagadkowe. Poe został znaleziony pijany, nie w swoim ubraniu na ulicy w Baltimore - przewieziony do szpitala zmarł kilka dni później, nie wiadomo co było przyczyną jego śmierci. Został pochowany na cmentarzu w Baltimore, gdzie od 1949 roku, w rocznicę śmierci pojawia się tajemnicza postać, która wznosi toast za mistrza i zostawia przy jego grobie trzy róże i koniak.

Rammstein - najlepsze teledyski zespołu / Eska Rock

Twórczość Edgara Allana Poe jako inspiracja dla muzyków

Powszechnie Edgar Allan Poe uważany jest za przedstawiciela tzw. czarnego romantyzmu, jednak on sam nie lubił szufladkowania. Jednak ten mrok, tak bardzo obecny i tak mocno wyróżniający jego twórczość sprawił, że stał się on jednym z ważniejszych autorów dla przedstawicieli świata ciężkich brzmień. Twórczość Edgara Allana Poe od lat inspiruje różne zespoły - sprawdź w galerii na samej górze najlepsze kompozycje, odnoszące się do twórczości "mistrza grozy".

Oto płyty, które ozdobiły dzieła Zdzisława Beksińskiego: