David Gilmour urodził się 6 marca 1946 roku w w Cambridge w Anglii. Jego ojciec był wykładowcą uniwersyteckim, a matka nauczycielką i redaktorką BBC - rodzice od najmłodszych lat bardzo zachęcali małego Davida do rozwoju muzycznej pasji, a ten zachwycał się dokonaniami Elvisa Presleya czy The Everly Brothers. Swoją pierwszą gitarę zdobył, pożyczając ją od sąsiada na tak zwane "wieczne nieoddanie" i rozpoczął naukę gry, w czym inspirowała go postać Pete'a Seegera. Mając 11 lat został uczniem Perse School na Hills Road w Cambridge i to właśnie wtedy poznał przyszłych członków Pink Floyd: Syda Barretta i Rogera Watersa.
W 1962 roku Gilmour dołączył do zespołu Jokers Wild, a już trzy lata później odnowił znajomość z Barrettem. Nikt wtedy nie spodziewał się, że niedługo później to właśnie David zastąpi Syda w składzie założonego przez niego zespołu, gdy lider zaczął mieć coraz większe problemy ze zdrowiem psychicznym i zaczął stawać się coraz bardziej nieobliczalny.
David Gilmour i Pink Floyd
David Gilmour został oficjalnym członkiem Pink Floyd w 1968 roku, a pierwszy album, na którym zagrał w pełni to soundtrack, zatytułowany More. Uznaje się, że muzyk miał ogromny wpływ na brzmienie formacji, do której wniósł nieco inny, bardziej progresywny i nawiązujący do klasycznego rocka klimat. Choć nie było łatwo, gdy stery w grupie przejął Waters, który szybko stał się liderem niemal totalnym, nieznoszącym sprzeciwu, to Gilmour pozostał jej członkiem do samego końca, dając swój wkład w te najbardziej klasyczne wydawnictwa, z The Dark Side of the Moon, Wish You Were Here, Animals czy The Wall na czele.
W 1985 roku Pink Floyd zdecydował się opuścić Waters, a David, mimo wszystkich przeciwności, stanął na czele mocno poobijanego wtedy zespołu. To właśnie w czasach "ery Gilmoura" powstały równie słynne albumy: A Momentary Lapse of Reason i The Division Bell. Już po śmierci Richarda Wrighta, w 2014 roku ukazał się ostatni projekt Pink Floyd - The Endless River. Grupa w składzie David Gilmour i Nick Mason powróciła w 2022 roku ze szczególnej okazji, wydając utwór Hey, Hey, Rise Up!, stworzony jako protest wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Oto najlepsze utwory Pink Floyd według Davida Gilmoura
Muzyk jeszcze jako członek Pink Floyd rozpoczął karierę solową, w ramach której do tej pory wydał cztery albumy, z czego najnowszy to Rattle That Lock z 2015 roku. Wielkimi krokami zbliża się premiera kolejnego, pierwszego od dziewięciu lat wydawnictwa Gilmoura - już 6 września ukaże się projekt, zatytułowany Luck and Strange!
Wróćmy jednak jeszcze na chwilę do Pink Floyd - w 2006 roku w wywiadzie dla magazynu 'Billboard", artysta zdradził, które kompozycje z repertuaru grupy ceni najmocniej. O które chodzi? Sprawdź w galerii na samej górze!