Czesław Niemen karierę rozpoczął na początku lat 60., a pierwsze poważne kroki na scenie stawiał w zespole Niebiesko-Czarni. Po kilku latach podjął decyzję o rozpoczęciu działalności jako artysta solowy, wyrazem czego jest album Dziwny jest ten świat. Wydawnictwo jest efektem pracy Niemena i zespołu Akwarele i bardzo szybko stało się fenomenem - to właśnie ono zapisało się w historii jako pierwsza na polskim rynku płyta, która zdobyła status złotej.
Niemen był typem artysty poszukującego, eksperymentującego, na bieżąco, stale odkrywającego. Nie da się ukryć, że bardzo duży wpływ na taki stan rzeczy miał fakt, że muzyk występował poza granicami Polski, tam też trafiał na kolejne trendy, które włączał do swojej własnej twórczości, stając się na rodzimym rynku kimś w rodzaju pioniera. Przykładem tego jest wydany w 1970 roku album, cieszący się dziś statusem legendy.
Zagadkowy Niemen
W drugiej połowie lat 60. na światowym rynku coraz większe uznanie zaczął zyskiwać nowy podgatunek muzyki rockowej - rock progresywny. Skupiony na instrumentalizacji, na dużych i ambitnych formach muzycznych dawał artystom przestrzeń do pokazania przede wszystkim swoich umiejętności kompozytorskich. Nie ma wątpliwości co do tego, że Czesław Niemen był utalentowanym multiinstrumentalistą, dbającego o swoją twórczość w każdym calu. Nie dziwi więc, że dopiero raczkujące pod koniec lat 60. brzmienie progresywne szczególnie przypadło artyście do gustu.
Zainspirowany muzyką będącą fuzją różnych stylów i gatunków Niemen rozpoczął prace nad nowym, swoim czwartym już studyjnym albumem. W tym celu zmienił nawet nazwę swojego zespołu z Akwarele na Enigmatic, doszło także do reorganizacji jego składu. Z grupą, którą tworzyli w 1969 roku Zbigniew Namysłowski (saksofon altowy), Zbigniew Sztyc (saksofon tenorowy), Janusz Zieliński (bas), Tomasz Jaśkiewicz (gitara) oraz Czesław Bartkowski (perkusja) muzyk rozpoczął nagrania, tym razem skupiając się na muzyce, na jej brzmieniu, decydując się odśpiewać teksty autorstwa najsłynniejszych polskich poetów - w tym wydaniu wiersze stały się jednak przejmującymi pieśniami, wręcz swoistymi hymnami.
Co skrywa "Enigmatic"?
Czesław Niemen wydał swój czwarty muzyczny projekt, nazywany dokładnie tak, jak zespół, czyli Enigmatic, na początku 1970 roku. Wydawnictwo, ze względu na swój kształt, niespotykane do tej pory na taką skalę podejście do poezji, wzbudziło bardzo duży rozgłos i zainteresowanie, stając się przedmiotem licznych artykułów, felietonów - a nawet polemik. To właśnie na płycie Enigmatic znalazł się jeden z najbardziej cenionych utworów Niemena, nie bez kozery uznawany za arcydzieło polskiej muzyki - Bema pamięci żałoby rapsod. Choć kompozycja trwa imponujące ponad szesnaście minut, to nie przeszkodziło to temu, by stała się ona przebojem stacji radiowych.
Wydawnictwo skończyło w 2025 roku dokładnie 55 lat. Jakie skrywa w sobie ciekawostki? Sprawdź w galerii na samej górze artykułu!