Co z powrotem Radiohead? Thom Yorke nie owija w bawełnę
Formacja Radiohead swój ostatni studyjny album, zatytułowany A Moon Shaped Pool, wydała w 2016 roku. W sierpniu 2018 muzycy zespołu wystąpili po raz ostatni na scenie. Od tamtej pory w obozie grupy jest praktycznie cisza. Członkowie Radiohead zajmują się innymi projektami (np. Thom Yorke i Jonny Greenwood poświęcają czas The Smile). Temat potencjalnego powrotu Radiohead nie byłby tak mocno obecny w przestrzeni medialnej w ostatnim czasie, gdyby nie Colin Greenwood, który lekko podgrzał atmosferę.
Basista wyjawił, że zespół spotkał się w Londynie. I to nie raz. Muzycy odbyli parę prób. W ich trakcie ogrywali oni stary materiał i dość dobrze się bawili. Fani Radiohead zaczęli więc szybko spekulować, że zespół niebawem wróci na scenę. Thom Yorke udzielił wywiadu australijskiemu ABC News i wypowiedział się na ten temat.
Nie jestem tego świadomy i naprawdę mnie to nie obchodzi. Bez urazy dla kogokolwiek i wiecie, dzięki za troskę. Ale myślę, że zasłużyliśmy sobie na prawo do robienia tego, co ma dla nas sens. Bez tłumaczenia się lub ponoszenia odpowiedzialności za czyjeś historyczne wyobrażenie na temat tego, co powinniśmy robić – odpowiedział Yorke.
A w dalszej części powiedział także: – Nie sądzę, żebyśmy odczuwali potrzebę sprostania czemukolwiek. Wydaje mi się, że to żaden problem. Jesteśmy w tej uprzywilejowanej sytuacji, w której nadal możemy tworzyć muzykę, dzięki Radiohead, więc nie ma żadnych skarg.
Thom Yorke zaadaptuje muzykę Radiohead do "Hamleta" Szekspira
Thom Yorke, wokalista formacji Radiohead, postanowił dać drugie życie albumowi Hail to the Thief z 2003 roku. A to wszystko na potrzeby nowej inscenizacji Hamleta Williama Szekspira. Yorke zaadaptuje zawartość wspomnianego krążka Radiohead w taki sposób, aby połączyć go z tekstem słynnego dramatu. Z tego wyjdzie natomiast produkcja zatytułowana Hamlet Hail to the Thief.
Premiera spektaklu odbędzie się 27 kwietnia 2025 roku w Aviva Studios w Manchesterze. Całość będzie tam wystawiana aż do 18 maja przyszłego roku. Następnie produkcja przeniesie się do Royal Shakespeare Theatre w Stratford Upon Avon. Będzie ją można w tym miejscu zobaczyć od 4 do 28 czerwca 2025.