Choroba odbierała mu po kolei wszystko, ale się nie poddaje i tworzy. Historia Jasona Beckera

i

Autor: MAteriały promocyjne

Choroba odbierała mu po kolei wszystko, ale się nie poddaje i tworzy. Historia Jasona Beckera

2023-09-21 15:17

Wiele muzycznych biografii ma tragiczny rys, jednak historia Beckera to przykład ogromnego talentu, wielkiego nieszczęścia i jeszcze większej woli życia, która potrafi nie tylko pchać artystę naprzód, ale sprawia także, że jego najbliższym nie brakuje sił w przezwyciężaniu barier.

Gitarzysta, którego możecie znać z nagrań grupy Cacophony, gdzie tworzył razem z innym mistrzem sześciu strun: Marty'm Friedmanem, solowym gitarzystą z najlepszych czasów Megadeth. Becker miał zaledwie 16 lat gdy wszedł do poważnego świata muzycznego biznesu. Wychowywał się w domu pełnym muzyki, zarówno jego ojciec jak i wuj byli gitarzystami. W szybkim czasie Jason posiadł wirtuozerskie umiejętności.

Oprócz wspomnianego Cacophony nagrał płytę w zespole Davida Lee Rotha, który po rozstaniu z Van Halen nagrywał dobrze przyjmowane solowe płyty. Zresztą sam Becker także rozwijał solową karierę, czego najlepszym przykładem jest album "Perpetual Burn".

Niestety w 1989 roku, zaraz po wydaniu wspomnianej solowej płyty, Becker usłyszał dramatyczną diagnozę: ALS czyli stwardnienie zanikowe boczne. Nieuleczalna choroba stopniowo pozbawiająca człowieka możliwości ruchu i wreszcie życia. Lekarze dawali mu mniej więcej 5 lat maksymalnie. Choroba nie atakuje umysłu zatem człowiek pozostaje uwięziony w stopniowo wyłączającym się ciele w pełni świadomości tego, co dzieje się z nimi i dookoła.

Becker z czasem stracił możliwość gry na gitarze, przestał chodzić, mówić. Własnymi siłami udało mu się nagrać jeszcze album "Perspective" z 1996 roku. Nie przestał jednak komponować. Jego przyjaciel i zarazem muzyczny producent Mike Bemesderfer stał się jego rękoma i czytając z ruchu jego głowy i oczu nagrywał to, co powstawało wciąż w głowie Jasona. W ten sposób powstały następne albumy.

Dziś, gdy gitarzysta żyje z chorobą od ponad 30 lat, ma w swojej dyskografii szereg kolejnych albumów. Porozumiewa się ze światem za pomocą ruchu oczu, a jego narzędziem jest specjalny system komputerowy stworzony tak, by odczytywać jego komendy. Ostatnią płytę Becker wydał w 2018 i nie jest powiedziane, że są to jego ostatnie dźwięki.

The Rolling Stones - 5 ciekawostek o albumie “Goats Head Soup” | Jak dziś rockuje?