Grzegorz Kupczyk

i

Autor: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Wiadomości z Polski

CETI zawiesza działalność koncertową "do odwołania". Grzegorz Kupczyk opublikował oświadczenie w sieci

2025-02-25 10:14

Formacja CETI, dowodzona przez wokalistę Grzegorza Kupczyka, zawiesza koncertową działalność. Taki komunikat muzyk udostępnił w mediach społecznościowych. – Zespół nie jest w stanie realizować stylistycznej i artystycznej wizji założycieli – napisał Kupczyk na Facebooku.

CETI zawiesza działalność koncertową. Pojawiły się oświadczenia Grzegorza Kupczyka i menadżera zespołu

Formacja CETI powstała w 1989 w Poznaniu z inicjatywy Grzegorza Kupczyka oraz Marii "Marihuany" Wietrzykowskiej. Zespół ma na swoim koncie dwanaście albumów. Dyskografię, na ten moment, cały czas zamyka krążek zatytułowany po prostu CETI, który ukazał się na rynku w 2022.

W jej tworzeniu, oprócz Kupczyka, wzięli także udział: gitarzyści Bartosz Sadura i Jakub Kaczmarek, basista Tomasz Targosz oraz perkusista Piotr Szpalik. Była to pierwsza płyta nagrana bez Marii Wietrzykowskiej, która w 2020 – z powodu poważnych problemów zdrowotnych – była zmuszona zaprzestać, na jakiś czas, działalności muzycznej. 

CzM - Turbo TT1

Jeśli chodzi o przyszłość formacji CETI to... nie rysuje się ona w pozytywnych barwach. 

W związku z faktem, iż zespół CETI, stworzony przeze mnie i Marię "Marihuanę" Wietrzykowską w 1989 roku, w składzie znanym z ostatniego albumu nie jest w stanie realizować stylistycznej i artystycznej wizji założycieli, zdecydowałem o zawieszeniu do odwołania KONCERTOWEJ działalności grupy – napisał Grzegorz Kupczyk na profilu grupy na Facebooku. 

Głos w temacie zabrał także Michał Kot, menedżer CETI. 

Grzegorz Kupczyk (lider, wokalista, współzałożyciel CETI) po nagraniu dwóch ostatnich płyt ("Oczy martwych miast" i "CETI") postawił kluczowe pytanie, o sens dalszej działalności formacji w obranym ostatnio kierunku muzycznym. Dwie najnowsze płyty, odbiegały jednak zdecydowanie od założonego przy powstaniu w 1989 roku stylu zespołu. CETI bez aktywnego udziału Marii Wietrzykowskiej (współzałożycielki zespołu, klawiszowca) utraciło swoje charakterystyczne brzmienie. 35. rocznica założenia grupy i wydania debiutanckiej płyty "Czarna róża" nakłania tym bardziej do refleksji, odnośnie przyszłości zespołu. Szczególnie, gdy Grzegorz obiektywnie uznał, że w obecnej formule CETI nie jest zespołem jego marzeń – napisał na Facebooku. 

Menadżer zespołu podkreślił też, że liczy przede wszystkim na powrót Marii Wietrzykowskiej na scenę i do studia nagraniowego. – Czekajcie spokojnie, cierpliwie, na nowy (stary) rozdział w dziejach CETI – podsumował Kot. 

Grzegorz Kupczyk rozwija się solo, a inni muzycy CETI oddają hołd Iron Maiden 

Obecnie Grzegorz Kupczyk skupia się na karierze solowej (w maju 2024 ukazał się jego debiutancki album). Ponadto w ubiegłym roku dołączył do poznańskiej grupy Blues Fighters. W czerwcu 2025 na półkach sklepowych pojawi się drugi studyjny krążek zespołu zatytułowany Firebird. Kupczyk występuje także w supergrupie Orkiestra Dorosłych Dzieci.

Natomiast pozostali muzycy CETI współtworzą The Legacy, czyli tribute band w hołdzie Iron Maiden.

Oto polskie zespoły metalowe wszech czasów: