City of the Sun, eksperymentalny zespół z Nowego Jorku, zrewolucjonizował świat muzyki instrumentalnej, przyciągając do niego całkiem nowe pokolenie słuchaczy dzięki swojemu unikalnemu brzmieniu. Od założenia w 2011 roku przez gitarzystę Johna Pity i perkusistę Zacha Para, grupa zyskała uznanie za swoje eklektyczne połączenie indie rocka, amerykańskiego folku, flamenco i bluesa, co pozwoliło im zbudować silną pozycję na rynku muzycznym muzycznym.
Zespół odniósł znaczące sukcesy, organizując wyprzedane koncerty w najbardziej prestiżowych niezależnych miejscach Nowego Jorku, takich jak Brooklyn Steel, Irving Plaza, Bowery Ballroom i Gramercy Theatre, oraz współpracując z takimi artystami jak Peter Bjorn i John, G. Love, STS9 i Thievery Corporation. Ich obecność na scenie została dodatkowo wzmocniona występami na ważnych festiwalach, w tym Panorama NYC, Billboard’s Hot 100, Firefly i BottleRock Napa, a także kompozycją ścieżki dźwiękowej do dokumentu „The C Word”. City of the Sun nie zwolniło tempa, odbywając dwie europejskie trasy koncertowe z wyprzedanymi koncertami w miastach takich jak Ateny, Londyn, Amsterdam czy Paryż. Ich EPka „UNTITLED” z 2018 roku i wiodący utwór „Perfect Instance” zgromadziły ponad 26 milionów odtworzeń na Spotify, przyczyniając się do ogólnej liczby ponad 70 milionów odtworzeń. W 2020 roku wydali album, który dotychczas zgromadził ponad 16 milionów odtworzeń, a ich najnowsza EPka „Máscaras en el Viento” oraz eksperymentalna EPka „Segunda Alma” potwierdzają ich ciągłą innowacyjność. Wiosną 2024 roku City of the Sun rozpocznie nagrywanie nowego pełnego albumu studyjnego.
Bartek Królik, od lat obecny jest na rynku muzycznym jako uznany producent, kompozytor i basista. Pracował z większością rodzimej sceny, tworząc podwaliny pod polskie wydanie muzyki soul i r'n'b. Po debiutanckiej solowej płycie "Pan od muzyki", oraz docenionym przez krytyków projekcie "Spoken Love" kieruje naszą uwagę w kolejne muzyczne rejony. Tym razem tworzy Suitę na mroczne czasy. Krótkimi wokalnymi mantrami chce rozgrzewać samotne dusze i parkiety barokowym housem i nu disco. Płynnie przechodzące jeden w drugi utwory, układają się w "Opus Danse".
W czasach zimnych, zdehumanizowanych trapów i dekadenckiego rocka, Królik przenosi słuchaczy tam, gdzie ciepło vintegowych beatów, pulsujących basów, smyków i gitar opowiadają historię ludzkich marzeń o pokoju i jedności.Inspirowany formami muzyki klasycznej i tanecznym housem, romansuje z french touchem, synth wavem i muzyką filmową. Polski smog miesza się tutaj z ciepłem i kolorem starych klubów disco. Królik zaprasza na płytę muzycznych gości, którzy zaznaczają swoją obecność krótkimi wokalizami lub całymi zwrotkami. W warstwie tekstowej to mieszanka rezygnacji i nadziei. Niezgody na algorytmizację rzeczywistości. Poczucie bycia i looserem i bohaterem swoich czasów. To opis stanu emocjonalnego muzyka, który nie może przestać robić tego, co jest w nim organiczne i naturalne, a którego świat coraz mniej potrzebuje i rozumie. Koncerty zapowiadane są jako mocna dawka tańca i uwolnienia, zagranego na żywo w pełnym składzie najlepszych instrumentalistów.
Gwiazdy wydarzenia
Przypomnijmy, że wśród zapowiedzianych artystów, którzy uświetnią Cavatina Guitar Festival, znajdują się zarówno znane osobistości międzynarodowej sceny muzycznej, jak i cenione gwiazdy polskiej muzyki: FINK, Miles Kane, Marcin Patrzałek, Kinga Głyk, JohnJ Preslay, Blanco White, a także Krzysztof Zalewski, Roo Panes, Matteo Mancuso Trio,Jakub Żytecki, Tomek Ziętek, Lesław Matecki, Robert Cichy, czy Skubas.
Polecany artykuł: