Annie, a właściwie to Ann Lennox urodziła się 25 grudnia 1954 roku - a więc dokładnie w Boże Narodzenie siedemdziesiąt lat temu. Ann już od najmłodszych lat była zachęcana przez swoich rodziców do odkrywania swojej artystycznej strony, z czasem przekonała się, że najbardziej interesują ją poezja, grafika - i oczywiście muzyka. Jako uczennica Aberdeen High School for Girls śpiewała w chórze, grała nawet w orkiestrach symfonicznych, aż w końcu w 1971 roku podjęła naukę na trzyletnim kursie muzycznym w Royal Academy. Tam ćwiczyła grę na flecie, fortepianie i klawesynie, akademii jednak nigdy oficjalnie nie ukończyła. Ann zrozumiała, że praca zawodowego muzyka klasycznego nie jest dla niej - do tego z czasem zaczęła mieć coraz większe problemy z łączeniem nauki i pracy. Lennox zaczęła wtedy wątpić - w swój talent, w pomysł na swoje życie, w to, czy na pewno dobrą ścieżkę obrała. Wtedy jeszcze nie miała pojęcia, że za trzydzieści lat otrzyma honorowy stopień doktorki tej właśnie prestiżowej instytucji.
Czas wielkiej kariery
W drugiej połowie lat 70. Annie grała na flecie w zespole Dragon's Playground, a w 1977 roku została częścią grupy The Tourists - gitarzystą w której był Dave Stewart. Ta rozpadła się w 1980 roku, a Lennox i Stewart szybko zaczęli działać jako duet pod szyldem Eurythmics. Ten postanowił w swoim brzmieniu na tak popularny w tej dekadzie synth-pop, łącząc go z muzyką post-punka, nowej fali i elektroniki, dowodem na co jest debiutancki album grupy, In the Garden. Przełom w karierze duetu nastąpił wraz z wydaniem kolejnej płyty, czyli legendarnej dziś Sweet Dreams (Are Made of This) z 1983 roku. Wydawnictwo - a szczególnie pochodzący z niego tytułowy utwór, zapewniły formacji światowe uznanie. Te podbił tylko wydany jeszcze w tym samym roku projekt Touch, na którym znalazły się klasyki Who's That Girl? i Here Comes the Rain Again.
W pierwszym etapie działalności duet, którego członkowie prywatnie przez kilka lat byli parą, funkcjonował do 1990 roku, wydając w tym czasie łącznie siedem płyt. Eurythmics reaktywowali się w 1999 roku, efektem czego jest ostatnia płyta zespołu, Peace. Grupa uznawana jest za jedną z najważniejszych brytyjskich w historii - w 2022 roku została włączona do Rock & Roll Hall of Fame.
Annie Lennox solo
Annie szybko po rozpadzie Eurythmics rozpoczęła karierę solową. Artystka wydała swój debiutancki album, zatytułowany Diva w 1992 roku - wydawnictwa osiągnęło olbrzymi sukces na świecie, szczególnie w Wielkiej Brytanii. Równie dobrze poradziła sobie Medusa z 1995 roku. Po powrocie duetu Annie zawiesiła działalność solową, wznawiając ją w 2003 roku za sprawą płyty Bare - rok później artystka otrzymała Złotego Globa i Oscara za utwór Into the West, nagrany na potrzeby produkcji Władca Pierścieni: Powrót króla. Na ten moment Annie Lennox ma na koncie sześć solowych płyt, a najbardziej aktualną pozostaje Nostalgia z 2014 roku.
Artystka od momentu pojawienia się w muzycznym świecie wyróżniała się nie tylko swoim głosem, ale również wizerunkiem. Annie zasłynęła z androgynicznego stylu - krótkie, wściekle rude lub blond włosy, mocny makijaż, a do tego słynne garnitury. Gwiazda skutecznie przechwyciła - i wykorzystała na własny użytek - męskie spojrzenie.
Annie Lennox dziś cieszy się statusem muzycznej ikony, jest także aktywistką, działającą przede wszystkim na rzecz praw kobiet i mniejszości. Artystka kończy w 2024 roku 70 lat! Z tej właśnie okazji wybraliśmy dla Was siedem najbardziej znanych solowych utworów Ann - tytuły znajdziesz w galerii na samej górze artykułu!