"Lee Roth prosił Eddiego, aby grał mniej solówek". Alex Van Halen mówi wprost
Właśnie na rynku, nakładem wydawnictwa Harper Collins, ukazała się autobiografia Alexa Van Halena, perkusisty legendarnej grupy i brata Eddiego Van Halena, który zmarł w 2020 roku. Jest ona zatytułowana Brothers. W książce muzyk opowiada szerzej o relacji ze swoim bratem, a także o kulisach powstania zespołu Van Halen i jego historii, w której nie zabrakło zarówno spektakularnych wzlotów, jak i dość bolesnych upadków.
Ze wspomnianej książki możemy się dowiedzieć m.in. tego, że wokalista David Lee Roth prosił Eddiego Van Halena, aby ten grał... mniej solówek. Dlaczego?
David nie mógł znieść faktu, że Eddie otrzymywał więcej uwagi niż on sam. Ciągle więc prosił Eddiego, aby grał mniej solówek gitarowych. Dave był przekonany, że zostanie gwiazdą filmową – wspomina perkusista w książce Brothers. Wszystko to działo się w okresie wydania słynnego albumu 1984, na którym znalazł się m.in. wielki przebój Jump.
Lee Roth szybko zresztą odszedł z Van Halen. W 1985 roku rozpoczął karierę solową. Później jednak wrócił do składu. Najpierw, na krótko, w 1996, a później w 2007. Był wokalistą zespołu aż do końca działalności.
Alex Van Halen opisał odejście Rotha, w swojej książce, jako "najbardziej rozczarowujące doświadczenie w życiu" aż do śmierci Eddiego w 2020. Dodał także, że oznaczało to koniec "prawdziwego Van Halen". – Mam dla Dave’a i jego etyki pracy ogromny szacunek. Po prostu uważam, że niektóre z jego wyborów były naprawdę dziwne, ale to nie moje zadanie, żeby to rozgryźć – napisał perkusista.
Ostatni utwór Eddiego Van Halena został opublikowany
Przypomnijmy, że z okazji wydania książki Brothers, Alex Van Halen opublikował Unfinished, czyli ostatni utwór, który napisał wraz z Eddiem (udostępniamy go poniżej).
Alex Van Halen, w rozmowie dla amerykańskiego magazynu Rolling Stone, zdradził również, że ma jeszcze kilka niewykorzystanych pomysłów brata na utwory. – Są to drobne fragmenty. Parę riffów, a nie całe utwory. Zwróciłem się więc do firmy OpenAI, która jest odpowiedzialna za ChatGTP, z prośbą o przeanalizowanie tego, jak Edward mógłby w nich zagrać. I na takiej podstawie można byłoby wygenerować nowe solówki – powiedział perkusista.