
Rage Against the Machine - 5 ciekawostek o albumie "Rage Against The Machine"

Okładka
Okładka debiutanckiego albumu Rage Against the Machine jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Przedstawia ona fotografię Thích Quảng Đức, dokonującego aktu samospalenia. Pochodzący z Wietnamu buddyjski mnich zaprotestował w ten sposób przeciwko prześladowaniu buddystów przez rząd Wietnamu Południowego. Autor fotografii, dziennikarz Malcolm Browne został za nią nagrodzony Pulitzerem. Czyn mnicha, choć przerażający i ostateczny, zwrócił uwagę świata na politykę rządu Ngô Đình Diệm.
Szczególna data premiery
Krążek miał swoją oficjalną premierę w Stanach Zjednoczonych dokładnie 3 listopada 1992 roku. Co ciekawe, tego samego dnia miały miejsce wybory prezydenckie w tym kraju, które ostatecznie wygrał Bill Clinton. Początkowo mówiło się, że grupa świadomie wybrała taką datę, gdyż fakt ten, wraz z polityczną wymową tekstów, miał bardzo silny wydźwięk, jednak muzycy zdementowali tę plotkę.
Teksty piosenek
Wszystkie dziesięć kawałków, które złożyły się na album, ma bardzo wyrazistą wymowę polityczną. Bombtrack porusza temat nierówności społecznych, Killing in the Name brutalności policji, Bullet in the Head mówi o tym, jak rząd wykorzystuje media do manipulacji masami, Know Your Enemy to numer antywojenny, Wake Up opowiada o rasizmie, Freedom zaś o trudnej sytuacji Rdzennych Amerykanów. W książeczce dołączonej do płyty, w dziale "Thanks For Inspiration" muzycy dziękowali aktywistom, założycielowi organizacji Czarne Pantery, czy innym muzykom.
"Killing in the Name" jako... piosenka świąteczna?!
Choć tekst numeru skupia się na brutalności policji, zwracając uwagę na sytuację Rodney'a Kinga, to w 2009 roku została ona uznana... jedną z najpopularniejszych piosenek świątecznych w Wielkiej Brytanii! Z czego się to wzięło? To wtedy właśnie angielski DJ Jon Morter i jego żona Tracy założyli na Facebooku grupę, w której zachęcali ludzi do słuchania i zakupu piosenki na tydzień przed Bożym Narodzeniem. Małżeństwu zależało na tym, by uniemożliwić po raz kolejny zwycięzcy brytyjskiej edycji programu "X-Factor" osiągnięcia pierwszego miejsca na liście przebojów po raz piąty z rzędu. Kampania została mocno skrytykowana przez Simona Cowella, twórcę show, uzyskała jednak poparcie kolegów zespołu z branży, m.in. Paula McCartney'a, Dave'a Grohla, członków Muse czy The Prodigy. Ostatecznie grupa osiągnęła sukces, a Killing in the Name zajął w okresie świątecznym pierwsze miejsce na brytyjskiej liście przebojów.
Pionierzy nu metalu
Płyta przyciągnęła uwagę krytyków, którzy zwrócili na niezwykle zręczne połączenie na niej elementów muzyki metalowej i rapu, co w tamtym okresie było czymś stosunkowo nowym. Nic więc dziwnego, że dziś Rage Against the Machine uznawani są za jeden z kluczowych zespołów dla rozwoju nu metalu.