Polscy muzycy, którzy próbowali sił w polityce. Jak im poszło?
No niespecjalnie, żeby tak powiedzieć oględnie. Kilku ich było, jedni mieli sporo pomysłów, a inni raczej służyli jako znany wizerunkowy dodatek do list wyborczych. Część wróciła do muzyki, a część została w kuluarach na stałe.
Polscy muzycy, którzy próbowali sił w polityce. Jak im poszło?
Wiele artystek i artystów ma wielkie nadzieje, że swoją muzyką zmienią świat. Są tacy, którzy po zderzeniu z bezdusznych showbiznesem oraz szarą rzeczywistością stwierdzają, że by coś naprawdę zmienić trzeba być tam, gdzie podejmuje się ważne decyzje, czyli wśród polityków. Czy to wychodzi im na dobre? Niekoniecznie, najczęściej ani im, ani sztuce to nie pomaga.
Maciej Molęda
Jeden z twórców pop-rockowego zespołu L.O. 27. Była to odpowiedź na dziecięcą kapelę Hanson z USA, która była ewidentną próbą wchłonięcia grunge'u przez wielkie wytwórnie i sprzedania go dzieciakom w ugrzecznionej odsłonie. L.O. 27 nie przetrwało próby czasu, a Molęda wraz z bratem nagrywał i grał później w projekcie Mollęda. Sił w polityce spróbował w 2006 roku startując w wyborach samorządowych. Z ramienia ugrupowania Nasz Ursynów dostał się do rady warszawskiej dzielnicy Ursynów. Nie kontynuował później kariery politycznej, zajmuje się muzyką oraz dubbingiem filmowym.
Sławomir Świerzyński
Wokalista i założyciel grupy disco polo Bayer Full. Wspierał w kampaniach wyborczych Polskie Stronnictwo oraz Prawo i Sprawiedliwość. Kilkukrotnie startował w wyborach, zarówno samorządowych jak i parlamentarnych. Nie odniósł jednak sukcesu i ostatecznie wycofał się z czynnego udziału w polityce. Obecnie wrócił do muzyki, jednak aktywnie wspiera Prawo i Sprawiedliwość, często goszcząc w mediach konserwatywnych jako ekspert od spraw obyczajowych. Z pewnością jako osoba, która będąc opiekunem na obozie harcerskim doprowadziła do ciąży jednej z uczestniczek, a podczas późniejszego małżeństwa z nią, jak wspomina "bywało, że różne osoby, także dziewczyny, odwoziły (...)nad ranem do domu. Ona przejmowała mnie z ich rąk." Fakt, idealny materiał na autorytet.
Wujek Samo Zło - Maciej Gnatowski
Jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci ostatniej dekady XX wieku w Polskim hip-hopie. Nagrywał, promował kulturę i styl osiedlowy, współpracował z wieloma znanymi artystami i grupami. Prowadził także w telewizjach muzycznych programy poświęcone hip-hopowi. W 2018 roku kandydował na radnego stolicy w szeregach ugrupowania Wygra Warszawa, zapowiadając, że skupi się na problemach młodzieży. Wcześniej popierał Patryka Jakiego z Prawa i Sprawiedliwości w wyborach na prezydenta Warszawy. Chętnie gościł na antenie prorządowych programów publicznej telewizji.
Paweł Kukiz
Wokalista zespołu Piersi, śpiewał także w grupach Aya RL, Emigranci oraz Hak. Występował na festiwalu w Jarocinie, a jego prześmiewcze piosenki były popularne wśród miłośników rocka i punka. Za antyklerykalny utwór „ZCHN zbliża się” miał proces sądowy. Z czasem jego poglądy zaczęły skręcać w stronę konserwatyzmu, na płytach zaczęły dominować treści patriotyczne i polityczne. W 2015 wystartował wraz ze swoim ugrupowaniem Kukiz'15 i dostał się do Sejmu. Obecnie skoncentrowany jest na działalności politycznej.
Krzysztof Cugowski
Były wokalista grupy Budka Suflera, z którą nagrał dwanaście albumów i wiele niezapomnianych przebojów. Do polityki wszedł w 2005, gdy stał się członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. Kandydował także na senatora z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, uzyskał mandat, jednak po gdy nadeszły przedterminowe wybory zrezygnował ze starań o ponowną kadencję. W 2015 roku kandydował do Senatu ponownie, tym razem z własnego komitetu. Wciąż aktywny muzycznie.
Liroy - Piotr Marzec
Pierwszy rapper, który zawojował polską scenę. Jego "Alboom" pokochały dzieciaki w 1995. Przekraczał na nim granice dopuszczalnego języka, rapował na temat seksu, narkotyków, problemów dzieciaków, przemocy, ciężkiego życia na kieleckich osiedlach. Choć spora część hip-hopowego podziemia zarzucała mu "sprzedania się", zdradę ideałów środowiska, a niektórzy wręcz podkradanie podkładów innym artystom, zyskał wyjątkową pozycję na polskim rynku muzycznym. Do 2020 roku sprzedał ponad milion swoich płyt. Jeszcze będąc muzykiem współpracował z Ruchem Janusza Palikota. W 2015 roku ogłosił koniec kariery muzycznej i związał się ruchem Kukiz'15, z którego kandydował do Sejmu i zdobył mandat poselski. Jego działalność polityczna skupiona jest wokół postulatów dotyczących legalizacji marihuany oraz sprzeciwu wobec szczepień obowiązkowych. W 2018 oraz 2019 nie udało mu się ponownie dostać do Sejmu.
Tomasz Lipiński
Glos i gitara Brygady Kryzys oraz Tiltu. Postać ikoniczna dla polskiego rocka i punka. Wspierał w kampanii Platformę Obywatelską w wyborach 2008 roku, jednak potem nie krył rozczarowania także rządami tej partii.