Piosenki, które próbowały zmienić świat i jak im to wyszło
Piosenki, które próbowały zmienić świat i jak im to wyszło
Przejrzyjcie nasz przegląd zaangażowanych piosenek gwiazd. Znajdziecie tu akcje polskie i zagraniczne. Część z nich stała się kultowa, inne odeszły w zapomnienie.
USA for Africa – We are the world
Chyba najsłynniejsza z charytatywnych piosenek. Przez kolejne dekady ogrywana przez telewizje i stacje radiowe całego świata. Celem akcji było zebranie pieniędzy na walkę z głodem w Sudanie i Etiopii. Skład chóru możecie znaleźć tutaj. W rok od wydania singla zarobił on ponad 50 milionów dolarów, a do końca akcji zebrano ponad 60 mln. Około 90% z tych środków przekazano na pomoc dla Afryki, pozostałe 10% na pomoc głodującym w Stanach Zjednoczonych.
Hear N’Aid – Stars
Ta piosenka to heavy metalowy odpowiednik "We are the world". Zebrali się tu wszyscy, którzy budowali scenę lat 80-tych: od Judas Priest przez Quiet Riot, Dokken, Motley Crue, Yngwie Malmsteena, Ronniego Jamesa Dio, Blue Oyster Cult, aż po Queensryche czy Y&T. Prawdziwa plejada gwiazd. Tu także celem była pomoc głodującym w Afryce. Zebrano około 3 milionów dolarów ze sprzedaży składanki, na której znalazł się przebój.
Hey i przyjaciele – Moja i Twoja nadzieja
Hymn pokoleniowy, nie tylko dla miłośników rockowej muzyki, ale dla wszystkich, którzy pamiętają kataklizm powodzi tysiąclecia w Polsce w 1997 roku. Obok Katarzyny Nosowskiej zaśpiewali: Edyta Bartosiewicz, Natalia Kukulska, Maryla Rodowicz, Joanna Prykowska, Patrycja Kosiarkiewicz, Renata Dąbkowska, Anna Świątczak, Czesław Niemen i Grzegorz Markowski. Dochód ze sprzedaży 20-minutowej płyty cegiełki został przeznaczony na pomoc powodzianom.
Pomaganie jest trendy
Doceniamy i kibicujemy każdej inicjatywie z tak szlachetnymi intencjami. Jednak tutaj nie możemy sobie pozwolić na przejście obojętnie wobec takiego "dzieła". Projekt pod tytułem "Pomaganie jest trendy" wystartował w 2010 roku, a rok później internet obiegła jego piosenka promocyjna. Cel oczywiście szczytny, mamy nadzieję, że udało się zebrać jak najwięcej pieniędzy i pomóc potrzebującym. Jednak muzycznie... jest naprawdę źle. W obsadzie gwiazdorskiego chóru zobaczycie takie gwiazdy jak: Krzysztof Ibisz, Gorzki, GrooveBusterz (Bezik & Cayra), Agnieszka Włodarczyk, Aleksandra Szwed, Magda Femme, Paula, Alicja Węgorzewska, Piotr Świerczewski.
Raperzy dla Ukrainy
Choć rock to nasza główna miłość, warto wspomnieć o inicjatywach z innych gatunków. Jednocześnie zwrócić honor wspomnianej w poprzednim slajdzie akcji "Pomaganie jest trendy", ponieważ od piosenki z Krzysztofem Ibiszem minęło wiele lat i sporo się zmieniło. Na lepsze. Kawałek fundacji promujący zbiórkę na pomoc dla napadniętej przez Federację Rosyjską Ukrainy nagrała plejada zasłużonych i znanych nazwisk świata hip-hopu. W nagraniu udział wzięli: Sticky Fingaz (Onyx), Bilon (Hemp Gru), Young Dirty Bastard (Wu Tang), Uncle-G, Skyzoo, Fabijański, Akrobatik, Pęku (.V.E.T.O.), Jeru The Damaja, Marek Morus, Bartek / Banda Kaliska.
The Crowd – You’ll never walk alone
W 1985 wybuchł pożar na stadionie Bradford, podczas trzecioligowego meczu między drużynami Bradford City oraz Lincoln City. W tragedii zginęło 56 osób, a 265 zostało rannych. W ramach zbiórki pieniędzy na pomoc dla poszkodowanych nagrano wyjątkowy singiel. Piosenka "You'll never walk alone" to hymn drużyny Liverpool FC, którą została po sukcesie wersji nagranej przez grupę Garry and the Peacemakers. Pierwsza wersja natomiast powstała jeszcze w 1945 roku, jako część musicalu "Carousel". Charytatywną wersję nagrała supergrupa The Crowd, w skład której weszli między innymi: Rick Wakeman, członkowie zespołu Motörhead, Dave Lee Travis, Graham Dene, Ed Stewart, Phil Lynott oraz przedstawiciele zespołu Smokie.
George Harrison – Bangla Desh
Na sam koniec chcielibyśmy odesłać Was do początku charytatywnych singli. Jednym z pionierów tej formy był George Harrison, który w 1971 nagrał piosenkę "Bangla Desh". Dochód z koncertu promocyjnego i sprzedaży singla został przekazany UNICEFowi na pomoc dla ofiar cyklonu we wschodnim Pakistanie oraz ofiar wojny domowej. W projekcie byłem Beatlesowi pomógł dawny druh z zespołu: perkusista Ringo Starr.