
Muzyka rockowa lat 90-tych - zagranica
Megadeth - ‘Rust in Peace’ (1990), ‘Countdown to Extinction’ (1992), ‘Youthanasia’ (1994)
Lata 90-te to złoty okres w dyskografii Megadeth. Dekada ta przyniosła aż trzy albumy grupy, które dziś wskazywane są jako kluczowe dla jej twórczości - uznawany za jeden z najlepszych albumów thrash metalowych ‘Rust in Peace’, zaangażowany społecznie i polityczne ‘Countdown to Extinction’ oraz ‘Youthanasia’, która przyniosła jeden z najbardziej rozpoznawalnych numerów Megadeth, czyli ‘A Tout le Monde’.
Nirvana, ‘Nevermind’ (1991)
Album przełomowy, który wprowadził do mainstreamu muzykę grunge, a zespół uczynił głosem pokolenia. Krążek osiągnął ogromny sukces komercyjny i dziś uznawany jest za jeden z najważniejszych w historii muzyki.
Pearl Jam - ‘Ten’ (1991)
Debiutancki album Pearl Jam - świetne teksty, tworzące historię, muzyka na równi czerpiąca z grunge'u i klasycznego rocka i niesamowity wokal. To właśnie z niego pochodzą numery ‘Alive’, ‘Jeremy’, ‘Even Flow’.
Red Hot Chili Peppers - ‘Blood Sugar Sex Magik’ (1991), ‘Californication’ (1999)
Lata 90-te to moment przełomowy dla Panów z Red Hot Chili Peppers. To właśnie w tym okresie wychodzą, uznawane za ich najlepsze płyty, ‘Blood Sugar Sex Magik’ i osiem lat później ‘Californitation’. Pierwszy uznawany jest za przełomowy dla rozwoju alternatywnego rocka początku lat 90-tych, drugi zaś pokazał bardziej melodyjną, uduchowioną stronę grupy.
Metallica - ‘Metallica’ (1991)
Album o którym można powiedzieć naprawdę wiele, ma on zarówno swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników, a to ze względu na zmianę brzmienia Metalliki na nieco delikatniejsze, bardziej radiowe i wyrafinowane. Nie da się jednak ukryć, że ‘Black Album’ to jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych albumów w historii.
Rage Against The Machine - ‘Rage Against The Machine’ (1992)
Debiutancki album zespołu, poruszający tematy polityczne, do tego zobrazowany jedną z najlepszych okładek w historii, przedstawiającą dokonującego samospalenia buddyjskiego mnicha Thích Quảng Đức. Krążek natychmiast zwrócił na siebie uwagę krytyków muzycznych i jest jednym z najważniejszych połączeniem rapu i metalu.
Aerosmith - ‘Get A Grip’ (1993)
Wielki powrót Aerosmith, który na początku lat 90-tych zaprezentował jeden ze swoich najlepszych albumów. To właśnie ta płyta przyniosła kultowe ‘Crazy’, ‘Cryin’’, ‘Livin' on the Edge’ i ‘Amazing’.
Soundgarden - ‘Superunknown’ (1994)
Czwarty w dyskografii zespołu album okazał się być dla niego prawdziwym przełomem. Krążek, pokazujący progres w brzmieniu grupy, odniósł niesamowity sukces, został nagrodzony dwiema statuetkami Grammy.
Nine Inch Nails - ‘The Downward Spiral’ (1994)
Album koncepcyjny, opowiadający o powolnym upadku człowieka, zawierający elementy industrialu, muzyki techno i heavy metalu, odniósł ogromny sukces komercyjny i uważany jest za przełomowy w dyskografii zespołu.
Oasis - ‘(What's the Story) Morning Glory?’ (1995)
Jedna z najważniejszych płyt brytyjskiej muzyki niezależnej, która uczyniła z Oasis prawdziwy, światowy fenomen. Charakteryzuje ją bardziej balladowe, ambitniejsze brzmienie od debiutu. To z niego pochodzi nieśmiertelny numer ‘Wonderwall’.
Alanis Morissette - ‘Jagged Little Pill’ (1995)
Trzeci album studyjny Alanis to niesamowite połączenie rocka alternatywnego, pop rocka i post grunge’u, okraszone brzmieniem harmonijki ustnej, do tego niezwykle osobiste teksty, poruszające przede wszystkim temat nieudanych związków - i mamy przepis na sukces.
Tool - ‘Ænima’ (1996)
Drugi album studyjny zespołu zwraca uwagę przede wszystkim ze względu na niesamowite teksty, w których nie brak odniesień do teorii takich myślicieli jak Timothy Leary. ‘Ænima’ obecnie wskazywana jest jako jeden z najbardziej wpływowych albumów metalowych w historii.
Radiohead - ‘OK Computer’ (1997)
Teksty opowiadające o konsumpcjonizmie, wyobcowaniu społecznym, izolacji i polityce, dziś wskazywane są jako prorocze dla dopiero mającego nadejść XXI wieku, do tego gęste, nowoczesne brzmienie, a wszystko to zaowocowało uznaniem krytyków i nagrodą Grammy.
Slipknot - ‘Slipknot’ (1999)
Debiutancki krążek Slipknota, uznawany dziś za legendę nu metalu, charakteryzuje się przede wszystkim mocnym, brzmieniem i ostrą perkusją.
Foo Fighters - ‘There Is Nothing Left to Lose’ (1999)
Trzeci album studyjny Foo Fighters jest równocześnie pierwszym na którym pojawił się perkusista Taylor Hawkins. Krążek zaprezentował nieco zmienione brzmienie w porównaniu do poprzednich płyt grupy - bardziej gładkie, melodyjne i eksperymentalne, zaowocowało to nagrodą Grammy dla Najlepszego Albumu Rockowego.