Minister: „Można jeść trochę mniej i taniej.” Top 10: najgłupszych wypowiedzi polityków, od lewa do prawa
- Czasami coś będziemy pichcić, znajomi zaproszą na obiady, ale bez przesady, drożyzna nie oznacza, że nie można jeść. Można jeść trochę mniej i trochę taniej – doradza minister edukacji Przemysław Czarnek. Rządzący często zdradzają swoje odklejenie od rzeczywistości. Przypominamy inne wypowiedzi z naszej sceny politycznej, które pokazują jak lekko ważą sobie słowa nasze elity: od lewa do prawa.
Minister: „Można jeść trochę mniej i taniej.” Top 10: najgłupszych wypowiedzi polityków, od lewa do prawa
1. Bronisław Komorowski: „Zmienić pracę, wziąć kredyt.”
Te słowa padły podczas spotkania z wyborcami w 2015 roku, gdy pewien uczeń zapytał o to, co zrobi polityk by zatrzymać go i jemu pokolenie w Polsce. Chłopiec wspomniał o swojej siostrze, która przez 3 lata szukała pracy, a jak znalazła to za 2 tysiące złotych. W ramach rozwiązań Komorowski zaproponował zmianę pracy i wzięcie kredytu.
2. Ewa Kopacz: „Ludzie rzucali w dinozaury kamieniami.”
Wypowiedź padła podczas wywiadu telewizyjnego. Zapytana o zmiany w sondażach, gdzie jej partia, będąca w opozycji, powoli odzyskiwała poparcie. Stwierdziła, że jeśli „ludzie rzucali w dinozaura kamieniami przez miesiąc, to go na tyle osłabili, że mogli go pokonać.” Bardzo oryginalna metafora… Niestety wedle obecnego stanu wiedzy naukowej dinozaury wyginęły na długo przed pojawieniem się pierwszych ludzi.
3. Elżbieta Bieńkowska: „Sorry, mamy taki klimat.”
Komentując awarię na kolei spowodowaną oblodzeniem trakcji oraz wynikające z tego opóźnienia pociągów polityczka stwierdziła, że Polska po prostu ma taki klimat i już. Przypomina nam to słynną wypowiedź z „Misia”: „Jest zima to musi być zimno.”
4. Marek Suski: „ Obraz z rzutnika może zaszkodzić elewacji.”
Marek Suski jest prawdziwą kopalnią cytatów. Wybór jednego z tej kolekcji jest naprawdę trudny. Zdecydowaliśmy się na ten, gdy skomentował protest partii Razem przed siedzibą KPRM. Wyświetlono wtedy na budynku kancelarii wyrok Trybunału Konstytucyjnego.
5. Witold Waszczykowski i słynne San Escobar
Będący swego czasu na stanowisku ministra spraw zagranicznych polityk opowiadał dziennikarzom o swoich rzekomych spotkaniach z dyplomatami ważnych krajów. Chciał w ten sposób pokazać jak wiele ma pracy i jak bardzo dba o polski interes za granicami. Problem w tym, że wymienione przez niego wtedy państwo San Escobar… nie istnieje.
6. Krystyna Pawłowicz: „Mam apel właściwie do tamtej części sali lewej..."
Pełen cytat: „Mam apel właściwie do tamtej części sali lewej, żeby opanowała chamstwo lewackie swojej przedstawicielki, która bez obrażania kogokolwiek nie potrafi mordy po prostu otworzyć swojej.”
To prawdziwie polityczna ekwilibrystyka, by w jednym zdaniu piętnować chamstwo i określać czyjąś wypowiedź jako „otwieranie mordy.” Pawłowicz tłumaczyła potem, że słowo „morda” nie jest dla niej wulgarne. Pytanie: czy wszyscy powinniśmy się na takie normy zgadzać?
7. Antoni Macierewicz o Józefie Piłsudskim i Romanie Dmowskim oraz Powstaniu Warszawskim
Pełen cytat: „To Józef Piłsudski, dla którego powstanie warszawskie było symbolem i źródłem odbudowy Wojska Polskiego. To Roman Dmowski, dla którego dziedzictwo powstania warszawskiego było symbolem konieczności odbudowy siły patriotyzmu Narodu Polskiego.”
Problem w tym, że zarówno Roman Dmowski jak i Józef Piłsudski nigdy o Powstaniu Warszawskim z 1944 r. nie usłyszeli. Pierwszy zmarł w 1939, drugi natomiast w 1935.
8. Beata Mazurek zachęca do dzietności
„Zachęcała ją będę do tego, żeby próbowała ustabilizować swoją sytuację rodzinną, mieć więcej dzieci, by móc na to świadczenie się załapać.“ — Beata Mazurek odpowiedź na pytanie podczas wywiadu w Polskim Radiu 24 o uprawnienie do „500+”: A jeśli słucha nas teraz samotna matka i w jej rodzinie przypada po 801 zł na głowę?
Ta wypowiedź to właściwie dopełnienie pierwszej z naszego zestawienia.
9. Janusz Korwin Mikke: „Wolałbym, żeby moja córka trafiła w ręce
Pełen cytat: „Wolałbym, żeby moja córka trafiła w ręce pedofila, który po pupie pogłaszcze, niż na lekcję edukacji seksualnej, bo to zabija erotyzm”.
Polityk znany jest ze swoich konserwatywnych poglądów stwierdził w tej samej rozmowie: „Czy koń lub baran mają edukację seksualną? Nie, a umieją to robić.” Ze względu na konieczność używania parlamentarnego języka musimy odpuścić sobie komentarz.
10. Joanna Scheuring – Wielgus „Prawo powinno być jak wygodne buty, nie powinno nas uwierać.”
Rozmowa z konserwatywnym dziennikarzem Robertem Mazurkiem dotyczyła prawa kobiet do przerywania ciąży. Chcąc podkreślić, że prawo powinno stać po stronie kobiet i dać im prawo do wyboru niestety, nie pierwszy raz zresztą, pani posłanka zagubiła się we własnych konstrukcjach retorycznych. Obok jej słynnego okrzyku „Dość dyktatury kobiet!” podczas manifestacji sprzeciwu wobec zaostrzenia prawa antyaborcyjnego. Jeśli szukacie definicji niedźwiedziej przysługi to właśnie ją dostaliście.