6 potraw, które mogą cię zabić. Niektóre możesz mieć właśnie na talerzu
Poznawanie nowych potraw i smaków to wspaniała przygoda. Jednak, jak wiele przygód, te także potrafią być śmiertelnie niebezpieczne. Niektóre produkty, nawet takie, które znamy z codziennej diety, potrafią być zdradliwe, jeśli będziemy się z nimi obchodzić w nieodpowiedni sposób. Taki posiłek może okazać się ostatnią wieczerzą.
Intro
Część z potraw i produktów, które znajdziecie w naszym zestawieniu nie jest specjalnie popularna w naszej kulturze i szerokości geograficznej. Będą tu jednak także niespodzianki, rzeczy zwyczajne, których nigdy nie podejrzewalibyście o powodowanie zagrożenia, a jednak. Oto żarcie, na które trzeba naprawdę uważać.
Jabłko
Jak to, jabłko? Przecież to jeden z najbardziej podstawowych i powszechnych owoców w Polsce. Jemy je na surowo, w przetworach, w ciastach, pijemy z nich sok, a teraz ktoś nagle chce nam powiedzieć, że nie powinniśmy? Nie, nie jest tak źle. To kwestia uwagi, bo nie sam miąższ jabłek jest dla nas niebezpieczny, tylko pestki. Zawarte w nich są śladowe ilości cyjanku. Oczywiście zjedzenie jednej, dwóch małych pesteczek nas nie zabije, a według niektórych ekspertów może nawet być dla nas z korzyścią, bo zawierają witaminę B17. Jednak traktowanie tego jako chrupiącą przekąskę może już być niebezpieczne. Natomiast znacznie bezpieczniejszym źródłem wspomnianej witaminy B17 mogą być orzechy makadamia i nerkowca.
Ackee, czyli bligia pospolita
To jeden z najsłynniejszych owoców na Jamajce. Ponoć świetnie smakuje z soloną rybą, można ją kupić także w puszkach. Trzeba jednak uważać by pod żadnym pozorem nie zjeść niedojrzałej formy owocu. Grozi to hipoglikemią i tzw. jamajską chorobą wymiotną - nic przyjemnego!
Rabarbar
Zmora logopedów, ale też i popularna w Polsce roślina spożywcza. Robimy z niej przetwory, na przykład pyszny kompot, dodajemy ją do ciast. Tymczasem trzeba z nią uważać, ponieważ zawiera kwas szczawiowy. Jeśli przyjmiemy go zbyt wiele, utrudni przyswajanie wapnia i magnezu, a to może doprowadzić do kamieni nerkowych. Dietetycy i lekarze szczególnie odradzają podawanie go dzieciom, bo kwas może negatywnie wpłynąć na ich rozwój.
Fasola Kidney
Nazywana także fasolą nerkową, którą łatwo pomylić z czerwono fasolą. Nie jest to jednak ten sam rodzaj. Może być bardzo pożywnym elementem diety, jednak warto uważać i nigdy nie jeść jej na surowo. Surowa lub niedogotowana może doprowadzić do choroby żołądka, a nawet uszkodzić wątrobę. Przyczyną jest substancja o nazwie "fitohemalutynina", którą fasola kidney zawiera. Jest ona dla ludzi toksyczna.
Maniok
Popularny szczególnie w Afryce, nazywany także juką lub kassawą, jest cennym źródłem węglowodanów. Przy jego przyrządzaniu trzeba jednak uważać. Brązowa skórka zawiera dużo cyjanku, dlatego konieczne jest dokładne obieranie oraz późniejsza obróbka termiczna bulwy. Jednak jeśli wszystkiego dopilnujemy - może się to okazać bardzo przydatny produkt w kuchni.
Fugu
Ryba Fugu, nazywana także w Japonii Takifugu, jest prawdziwym przysmakiem jednak jej zamówienie może wiązać się z ryzykiem. Rozdymka tygrysia, bo tak brzmi polska nazwa tego gatunku, broni się przed drapieżnikami nadymając się i prezentując kolce. Jej skóra zawiera substancję setki razy silniejszą niż cyjanek - tetrodotoksynę. Przyrządzać taką rybę mogą tylko licencjonowani kucharze, którzy oceniają przed zleceniem czy zamawiający ma odpowiednie warunki by w razie czego wytrzymać mikrodawkę toksyny, jeśli taka uwolni się z mięsa rybiego.